KESKUSTELUT > RISTIKOT > VAIKEAMMAT RISTIKOT?
12016. Vaikeammat ristikot?
Nestori16.7.2025 klo 20:32
Haluaisin vinkkejä, josko jostain lehdestä (tai jopa kokonainen lehti) löytyy Iisakin ja Punaisen Pelikaanin tasoisia vaikeita ristikoita. Vuosikymmeniä ristikoita ratkonut kaipaa lisää haastetta aivoilleen. Kiitokset em. lehtien ristikoiden laatijoille.
2. Jokunen16.7.2025 klo 20:45
IS Extrasta löytyy vuodesta 2016 lähtien koviksia. Mantan Mainiot ristikot Juha Leinoselta on lehteä kohdin ainakin yksi kovis.
3. Nestori16.7.2025 klo 20:53
Lainaus: 2. Jokunen 16.7.2025 klo 20:45IS Extrasta löytyy vuodesta 2016 lähtien koviksia. Mantan Mainiot ristikot Juha Leinoselta on lehteä kohdin ainakin yksi kovis.
Kiitos vinkistä!
4. iso S17.7.2025 klo 08:04
Lauantain Ilta-Sanomissa on kovis. Suunnilleen joka toinen viikko häijympi ja joka toinen viikko vähän armollisempi. Näitä voi kaivella sieltä maksullisen digiversion eli IS-Extran näköislehdistä päivämäärähaulla. Ristikot pitää printata, ellei käytä joillakin apuvälineillä kikkailua.Jos kysymys on ratkomisen ilosta eikä palkinnon himosta, niin tältä sivustolta löytyy Ristikkoarkisto. Tehtävätyypit ja vaikeusasteen voi valita. Visaiseksi luokiteltuja kuvaristikoita on 40.
Jos nälkää on enemmän kuin tarjontaa ja omistaa monitoimitulostimen niin voi kokeilla kierrätystä:
N
Kun printtaan uuden tai enen ratkomattoman vanhan ristikon, printtaa kahtena kappaleena. Ratkaise toinen, merkkaa toiseen päiväys ja arkistoi se. Voit tietysti arkistoida myös ratkaisunkin.
Säilytä arkistokappaleet (ja ratkaisut, jos haluat) päivämäärän mukaisessa järjestyksessä.
Kun vähintään vuosi (tai valitsemasi muu karenssiaika) on kulunut, ota vanhimmasta arkistokappaleesta kopio, ratkaise se, merkkaa arkistokappaleeseen päiväys ja arkistoi se uusimmaksi.
Ihmisen muisti tuppaa olemaan rajallinen ja vuoden kuluttua ristikko ei tunnu tutulta. Jotkut yksittäiset kohdat voivat muistua mieleen, mutta parempi tämä kuin kitua visaisvajeessa.
5. Nestori17.7.2025 klo 08:57
Lainaus: 4. iso S 17.7.2025 klo 08:04Lauantain Ilta-Sanomissa on kovis. Suunnilleen joka toinen viikko häijympi ja joka toinen viikko vähän armollisempi. Näitä voi kaivella sieltä maksullisen digiversion eli IS-Extran näköislehdistä päivämäärähaulla. Ristikot pitää printata, ellei käytä joillakin apuvälineillä kikkailua.
Jos kysymys on ratkomisen ilosta eikä palkinnon himosta, niin tältä sivustolta löytyy Ristikkoarkisto. Tehtävätyypit ja vaikeusasteen voi valita. Visaiseksi luokiteltuja kuvaristikoita on 40.
Jos nälkää on enemmän kuin tarjontaa ja omistaa monitoimitulostimen niin voi kokeilla kierrätystä:
N
Kun printtaan uuden tai enen ratkomattoman vanhan ristikon, printtaa kahtena kappaleena. Ratkaise toinen, merkkaa toiseen päiväys ja arkistoi se. Voit tietysti arkistoida myös ratkaisunkin.
Säilytä arkistokappaleet (ja ratkaisut, jos haluat) päivämäärän mukaisessa järjestyksessä.
Kun vähintään vuosi (tai valitsemasi muu karenssiaika) on kulunut, ota vanhimmasta arkistokappaleesta kopio, ratkaise se, merkkaa arkistokappaleeseen päiväys ja arkistoi se uusimmaksi.
Ihmisen muisti tuppaa olemaan rajallinen ja vuoden kuluttua ristikko ei tunnu tutulta. Jotkut yksittäiset kohdat voivat muistua mieleen, mutta parempi tämä kuin kitua visaisvajeessa.
Hienoa. Tutustun. Kiitos!
6. Nettiratkoja17.7.2025 klo 11:39
Printtauksen vaihtoehto ei ole mitään apuvälineillä kikkailua vaan printtausta suoraviivaisepi tapa.Ei muuta kuin ottaa kuvaruutukaappauksen esille valmiiksi ristikoiden ratkontaan soveltuvalla sivulla, jossa asetukset on optimoitu ristikoiden ratkontaa ajatellen. Sitten ratkontakerros, jonka jälkeen voikin alkaa ratkomaan. Aikaa menee alle puoli minuuttia, kun ollaan ratkontatouhussa.
7. iso S17.7.2025 klo 13:40
Kuvaruutukaappauksen ottaminen? Soveltuva sivu? Asetuksien optimointi? Ratkontakerros?Aikaa menee reilusti toista minuuttia kun selität nämä digiummikolle. Eikä siitä edes ole mitään hyötyä, kun selitys ei mene perille. Aika monelle se printtaaminenkin on ylivoimainen haaste. Kaikki ei ole kaikille yhtä helppoa ja kaikki eivät asu ratkontakerroksessa. Asun talon ainoassa kerroksessa, mutta nyt olen tilapäisesti ylentänyt itseni neljänteen kerrokseeen. Eri talo, eri määrä kerroksia, mutta asukastaulun mukaan ei yhtään ratkaisukerrosta!
8. Nettiratkoja17.7.2025 klo 14:24
Lainaus: 7. iso S 17.7.2025 klo 13:40Kuvaruutukaappauksen ottaminen? Soveltuva sivu? Asetuksien optimointi? Ratkontakerros?
Aikaa menee reilusti toista minuuttia kun selität nämä digiummikolle. Eikä siitä edes ole mitään hyötyä, kun selitys ei mene perille. Aika monelle se printtaaminenkin on ylivoimainen haaste. Kaikki ei ole kaikille yhtä helppoa ja kaikki eivät asu ratkontakerroksessa. Asun talon ainoassa kerroksessa, mutta nyt olen tilapäisesti ylentänyt itseni neljänteen kerrokseeen. Eri talo, eri määrä kerroksia, mutta asukastaulun mukaan ei yhtään ratkaisukerrosta!
Ymmärrän kyllä alkuun pääsemisen kynnyksen.
Kuvaruutukaappaus on helppo ottaa nykyisillä digilaitteilla. Android-laitteilla pitää painaa kahta painiketta yhtä aikaa: sammutus ja äänenvoimakkuuspainikkeen äänenvoimmakkuuden vähentämispuolelta. Miulla ei ole kokemusta iPhone/iPad -laitteista, joten niitä en osaa neuvoa.
Eniten opettelua vaatisi sopivalle sivulle ristikon ratkontaan optimoitujen asetusten määrittely. Ainakin kynän ja kumin paksuus pitää olla sopiva ristikoiden ratkontaan. Kynä ei ole mitenkään välttämätön, sillä sormi hoitaa vallan hyvin kynän ja kumin virkaa, koska ristikon ratkonnassa riittää, että saa selvän, mitä on kirjoittanut. Muut seikat ovat lähinnä sitä, että saa tarpeettomat asiat pois häiritsemästä.
Kun on optimoinut sivut ristikoiden ratkontaan parhailla säädöillä, ei se ratkontakerros ole vaikea juttu ollenkaan.
9. Funny17.7.2025 klo 19:01
On se hyvä, että on jotain, jossa ei tarvitse tuijottaa näyttöä, paperille ratkottavat ristikot. Käytämme muutenkin liikaa ruutuaikaa, kun on televisiot, tietokoneet, tabletit ja puhelimet.
10. Nettitäyttäjä17.7.2025 klo 19:14
Jos ristikko on netissä otettavana kuvana, turhaan siihen tulostimen väriä kannattaa käyttää.
11. Funny17.7.2025 klo 20:31
Aivan, musteen säästäminen on koko homman idea.
12. outsider17.7.2025 klo 20:49
Funnyn kanssa samoilla aalloilla. Voi miten ihanaa on se paperi, Hb-6 -lyijäri, - virittää aivonsa kunkin laatijan aivoituksille ja haastaa itsensä ilman tylsän, kovan tekniikan hienouksia! Pitäkää te nerot nettinne. On ihanaa olla kalkkis.
13. Nettitäyttelijä18.7.2025 klo 09:35
Lainaus: 11. Funny 17.7.2025 klo 20:31Aivan, musteen säästäminen on koko homman idea.
Kyse ei ole vain siitä. On monta muutakin syytä, joita en ala tässä luettelemaan.
14. lapatossu18.7.2025 klo 13:00
Jokainen tyylillään... minusta on hauskaa lukea eri tavoista tehdä asioita. Siten voi aina punnita omia tapojaan, pitääkö entisen, ottaako uuden vai omiiko jotakin uudesta pitäen jotakin vanhaa
KOMMENTOI